Jak zrobić odbitki zdjęć?

Szybki rozwój najnowszych technologii sprawił, że w tej chwili większość osób korzysta z urządzeń mobilnych wyposażonych w aparat cyfrowy. Zdjęcia możemy robić w dowolnym momencie i wcale nie po to, by uwiecznić ważne i doniosłe chwile w życiu. Smartfony umożliwiają fotografowanie przedmiotów codziennego użytku, informacji zamieszczonych na tablicach ogłoszeń czy zdjęcia ubrań przeznaczonych na sprzedaż. Niestety tak ogromna ilość zdjęć sprawia, że dość łatwo można utracić te, które warto byłoby zachować na pamiątkę. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy co jakiś czas przejrzeć wykonane zdjęcia i przynajmniej część z nich wydrukować. Jak zrobić odbitki zdjęć?

Dobrej jakości odbitki zdjęć

Zakłady fotograficzne nadal stosują tradycyjne metody wywoływania zdjęć, ale odbywa się to na znacznie mniejszą skalę niż w przeszłości. W tej chwili prym wiedzie druk cyfrowy, co oznacza, że fotografie nie są wywoływane z kliszy, a drukowane z plików cyfrowych. Drukowanie zdjęć odbywa się nieporównywalnie szybciej niż wykonywanie odbitek w ciemni, na ogół jest też metodą tańszą, ale to nie oznacza, że jest całkowicie wolne od wad. Dużo zależy tutaj od zakładu fotograficznego czy też drukarni wykonującej wydruki zdjęć, ale równie istotne są decyzje podjęte przez klienta.

Odbitki zdjęć w formacie cyfrowym

Zamówienie na odbitki można złożyć w lokalnym zakładzie fotograficznym, jednak w tej chwili wiele osób korzysta z możliwości zamówienia wydruków na odległość. W tym celu należy wypełnić stosowny formularz na stronie internetowej drukarni i dołączyć do niego pliki ze zdjęciami.

Niektórym osobom wydaje się, że wystarczy przesłać pliki i podać kilka podstawowych danych, a reszty pracownicy drukarni domyślą się sami. Rzeczywiście w drukarniach pracują osoby doświadczone, znające się na swoim fachu i będące w stanie zaproponować klientom satysfakcjonujące ich rozwiązania. Mimo to, przyjmując zamówienie na odbitki zdjęć, muszą pozyskać od klienta kilka ważnych informacji.

Rozdzielczość aparatu a rozmiar zdjęcia

Składając zamówienie na odbitki zdjęć, klient musi wybrać rozmiar fotografii. Niestety wiele osób zapomina o tym, że jeśli aparat nie miał zbyt dobrej jakości, to wydrukowanie zdjęć w dużych formatach może nie być możliwe. Jeśli chcemy pozyskać fotografię dobrej jakości, wyraźną, musimy dowiedzieć się, jaki największy format zdjęć możemy wybrać, posiadając aparat rejestrujący obrazy w określonej rozdzielczości. Jeśli nie wiemy, jak obliczyć maksymalny rozmiar odbitki, na pewno uzyskamy pomoc ze strony pracowników drukarni.

Jak zrobić odbitki zdjęć w dobrych proporcjach?

Wybierając format odbitki, warto wcześniej sprawdzić ustawioną w aparacie proporcję zdjęć. Pamiętajmy, że jeśli zdjęcie nie będzie pasowało do wybranego formatu, to albo zostanie ucięte, albo wydrukowane w całości, ale po bokach pojawią się nieestetyczne białe paski. Tego problemu można uniknąć, wykonując kadrowanie zdjęć w programie graficznym. Jeśli klient nie potrafi obsługiwać programów graficznych, w kwestii kadrowania powinien porozumieć się z osobą, która przyjmuje zlecenie na odbitki zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.