Jak przygotować i przetworzyć dane ze skanera 3D?
Usługi skanowania 3D z wykorzystywaniem profesjonalnych urządzeń są realizowane na najwyższym poziomie. Profesjonalny skaner zbiera dane bardzo szybko i bardzo precyzyjnie, co sprawia, że informacje o geometrii obiektu są dokładne i dostępne w krótkim czasie. Dzięki temu możliwe jest sprawne przystąpienie do realizacji zamierzonych celów, np. opracowania dokumentacji technicznej, wyprodukowania kopii obiektu rzeczywistego, przygotowania wirtualnej prezentacji itd. Jakość skanera jest czynnikiem najważniejszym, jeśli chodzi o przygotowanie danych pochodzących ze skanowania. Ale oprócz tego istnieją pewne zasady i czynniki, które również należy wciąż pod uwagę przed przystąpieniem do procesu skanowania.
Przygotowanie do skanowania – skanery z oświetleniem strukturalnym
Zasadnicze założenia procesu skanowania 3D są w każdym przypadku podobne, jednak samo skanowanie może przebiegać różnie, w zależności od tego, jakim skanerem dysponujemy, jakie obiekty planujemy wymiarować i w jakich warunkach. W trudnych warunkach przemysłowych, a także w przypadku występowania niekorzystnych warunków zewnętrznych (zamglenie, zachmurzenie, mżawka), sprawdzą się wyłącznie profesjonalne skanery 3D. Jeśli skanowanie ma odbywać się na zewnątrz i dotyczyć dużych obiektów, np. okazałych budynków, konieczne będzie wykorzystanie mobilnego skanera 3D, który wymiaruje obiekty bezdotykowo. Jeśli jest to zaawansowany skaner z oświetleniem strukturalnym, poradzi sobie nawet z ciemnymi, czy półprzezroczystymi obiektami. Skanery wykorzystujące wiązkę światła strukturalnego stały się dziś bardzo popularnym rozwiązaniem w branżach o rozmaitym profilu działalności. Skanery strukturalne są naprawdę szybkie i dokładne, doskonale nadają się do skanowania obiektów o różnych gabarytach.
Skanowanie 3D – wymiarowanie obiektów i przetwarzanie do postaci cyfrowej
Przed przystąpieniem do skanowania 3D, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Na pewno istotny są typ i rozmiar obiektu, warunki oświetleniowe, oraz typ skanera. Jednak samo wykonanie skanów to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest to, w jaki sposób będziemy gromadzić i przetwarzać zebrane dane. Do tego niezbędne jest dobrej jakości oprogramowanie do skanerów 3D.
Oprogramowanie 3D jest niezbędnym elementem, jeśli praca ze skanerem w ogóle ma być możliwa. Oprogramowanie umożliwia przeniesienie rzeczywistego kształtu trójwymiarowego modelu do postaci cyfrowej. Jeśli model 3D ma być możliwe najdokładniejszy i łatwy do przetworzenia, oprogramowanie musi zapewniać edycję chmury punktów, edycję siatki trójkątów, a także szereg dodatkowych funkcji. Wszystko po to, by powstały model 3D mógł być wykorzystany zgodnie z założeniami. Za jego pomocą można utworzyć zadanie dla drukarki 3D lub maszyny CNC. Można przygotować kopię (1:1, pomniejszoną lub powiększoną) eksponatu muzealnego, można wyprodukować zamiennik, można przyspieszyć proces powstawania prototypów, przygotować wirtualną prezentację i symulację, można opracować dokumentację techniczną, czy tez przygotować szkolenie dla pracowników linii produkcyjnej bądź działu kontroli jakości.