Jak rozpoznać rodzaj tapety?

Tapetowanie to szybka i niebrudząca metoda odświeżania ścian w pomieszczeniu. Jednak w przeciwieństwie do zwykłej farby, tapety nie tylko przysłaniają zabrudzenia i wyblaknięte kolory, ale maskują nierówności czy pęknięcia. Poza tym tapety nadają pomieszczeniom nowego charakteru, a wszystko za sprawą niebanalnej kolorystyki i wzornictwa. Oczywiście tapetą nie musimy pokrywać wszystkich ścian. Dziś coraz częściej traktowane są jako dekoracja ścienna, która nie tyle maskuje zabrudzenia, co ozdabia jedną ze ścian w salonie, sypialni albo pokoju dziecka. Ci, którzy chcieliby ozdobić ścianę tapetą, nie zawsze jednak wiedzą, którą wybrać. Na rynku dostępne są różne rodzaje tapet, począwszy od papierowych, poprzez winylowe, skończywszy na tekstylnych. Rodzaje tapety należy wybierać biorąc pod uwagę jej przeznaczenie, jak i własne możliwości finansowe.

Czym różnią się poszczególne rodzaje tapet?

Zacznijmy od tego, że część osób błędnie sądzi, że tapeta i fototapeta to pojęcia tożsame. Pozornie produkty te wyglądają tak samo – sprzedawane są w rolkach, a po ich rozwinięciu naszym oczom ukazują się długie pasy z kolorowym nadrukiem. Tapety zwykle zdobione są delikatnym wzorkiem, który powtarza się na każdej kolejnej rolce. Zwykle stanowią tło dla aranżacji wnętrz, a same w sobie nie są rzucającym się w oczy elementem dekoracyjnym. Tymczasem fototapeta to produkt wyrazisty, z powodzeniem zastępujący pokaźnych rozmiarów obraz czy plakat. Fototapeta co prawda może być zdobiona powtarzającym się wzorem, ale częściej przypomina ogromna fotografię albo dzieło doskonałego grafika.

Co ciekawe zarówno tapety, jak i fototapety sprzedawane są na podłożach papierowych, flizelinowych czy winylowych. Dlatego poradnik jak rozpoznać rodzaj tapety będzie pomocny zarówno dla tych, którzy planują zakup tapety, jak i tych, którzy chcą podnieść atrakcyjność wnętrza za pomocą fototapety.

Co rodzaj tapety mówi o jej trwałości?

Rodzaj tapety możemy rozpoznać patrząc na jej grubość. Najcieńsze tapety to produkty papierowe – najpopularniejsze, bo i najtańsze. Niestety kupując cienką, papierową tapetę możemy spodziewać się, że nie będzie to produkt zbyt trwały. Z tego powodu papierowe tapety należy przyklejać w miejscach, w których nie będą w tak dużym stopniu narażone na zniszczenie. Raczej nie sprawdzą się w pokojach dziecięcych, łazienkach czy wąskich przedpokojach.

Niedoświadczonej osobie może być trudno odróżnić tapetę flizelinową od winylowej, choć każdy rodzaj tapety posiada cechy dla niego charakterystyczne. Tapety winylowe są dość grube i sztywne, dlatego ktoś, kto nie miał z nimi wcześniej do czynienia, może nie poradzić sobie z ich klejeniem. Tapety te doskonale nadają się jednak do maskowania krzywizn, a dzięki specjalnej powłoce, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia i łazienka.

Tapety flizelinowe składają się z dwóch warstw. Dotykając takiej tapety, poczujemy, że spód i wierzch mają odmienną strukturę. Dwie warstwy sprawiają, że tapety flizelinowe są zdecydowanie trwalsze od tapet papierowych. Wybierane są również ze względu na intensywność kolorów oraz łatwość obróbki. Montując je, nie trzeba obawiać się, że nagle zwinie nam się pasek posmarowany klejem, ponieważ lej nakładamy bezpośrednio na ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.