Fototapeta z własnego zdjęcia – czy to możliwe?

Dekoracje ścienne można podzielić na kilka kategorii. W przeszłości dużą popularnością cieszyły się słomiane maty i dywany naścienne, których we współczesnych wnętrzach próżno szukać. Duże obrazy w bogato zdobionych, złotych ramach również nie należą już do grupy chętnie wybieranych dekoracji ściennych. Dziś stawiamy raczej na minimalistyczne plakaty w prostych ramkach oraz dekoracje służące do naklejania na ścianach, a więc naklejki ścienne i fototapety. Jeśli chodzi o fototapety, sporym zainteresowaniem cieszy się produkt, jakim jest fototapeta z własnego zdjęcia.

Jak powstaje fototapeta?

Fototapeta zdecydowanie nie jest tym samym, co klasyczna tapeta ścienna. O ile zwykłe tapety mogą służyć do wyklejania wszystkich ścian w pomieszczeniu, co można potraktować jako zamiennik dla procesu malowania ścian, o tyle fototapeta jest produktem przeznaczonym do naklejenia na jednej ścianie bądź jej fragmencie. Fototapety mają nieco inną strukturę i właściwości niż klasyczne tapety. Są grubsze, bardziej elastyczne, w dotyku bardziej przypominają tworzywo sztuczne aniżeli papier. Dzięki temu są też zdecydowanie trwalsze niż tapety, odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne i przystosowane do czyszczenia za pomocą wilgotnej ściereczki.

Fototapeta

Proces powstawania fototapety w pewnym stopniu uzależniony jest od rodzaju wykorzystywanego podłoża. Najwyższej jakości fototapety powstają na wzmocnionych podłożach, które doskonale tuszują nierówności na ścianach. Na takim podłożu wykonywany jest nadruk, a następnie całość zabezpieczana specjalną powłoką. Nadruk musi być wyraźny i trwały, nie powinien tracić koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Fototapeta nie jest produktem kupowanym na chwilę – powinna przetrwać kilka lat w niezmienionym stanie.

Fototapeta z własnego zdjęcia

Nadruk na fototapecie może być wykonany na podstawie specjalnie opracowanego projektu bądź dobrej jakości fotografii. Drukarnie, które oferują wydruk fototapet, nierzadko przedstawiają klientom kilka propozycji do wyboru, ale równie chętnie podejmują się wydruku oryginalnych fototapet na podstawie zdjęć dostarczonych przez klientów. Możliwe jest wydrukowanie fototapety ze zdjęcia zakupionego w banku zdjęć albo pochodzącego z prywatnej kolekcji. Fototapeta z własnego zdjęcia może być wykonana w kolorze albo w wersji czarno-białej na wskazanym przez klienta podłożu.

Fototapety ze zdjęć – efektowna dekoracja każdego wnętrzach

Fototapeta z własnego zdjęcia może spełniać jednocześnie kilka funkcji. Po pierwsze jest to przedmiot dekoracyjny, który podnosi estetykę wnętrza i nadaje mu ciekawego, modnego charakteru. Po drugie fototapeta pozwala na zasłonięcie nierówności czy plam na ścianach, a następnie chroni je przed drobnymi uszkodzeniami, daje się czyścic dużo łatwiej niż farba. Po trzecie – dekoracja ścienna w takiej formie to doskonały sposób na wyeksponowanie pamiątkowych fotografii i przywoływanie miłych wspomnień. Niezależnie od tego, w jakim wnętrzu znajdzie się taka fototapeta, zawsze będzie stanowiła efektowną dekorację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.