Co to jest offset w druku?

W ostatnich latach największą popularnością cieszy się druk cyfrowy, który jest stosunkowo tani i szybki. Drukarnie chętnie inwestują w sprzęt przeznaczony do druku cyfrowego, bo zapotrzebowanie na wydruki realizowane tą metodą jest bardzo duże. Niektóre drukarnie wprost nazywają się cyfrowymi, ponieważ klienci znacznie chętniej korzystają z oferty nowoczesnej, cyfrowej drukarni. Ale czy to oznacza, że tradycyjne metody wydruku odeszły do lamusa? Jak często drukarnie stosują druk offsetowy i czym właściwie jest offset w druku?

Druk cyfrowy i druk offsetowy

Osoby pracujące w branży poligraficznej i odpowiedzialne za obsługę różnorakich maszyn drukarskich, doskonale wiedzą, czym jest offset w druku, a czym druk cyfrowy i w jaki sposób obie metody wydruku są realizowane. Dla osób postronnych, które nigdy nie miały okazji korzystać z usług drukarskich i nigdy nie interesowały się kwestiami technicznymi w poligrafii, nie jest jasne, czym różni się druk offsetowy od cyfrowego, tymczasem różnice są zasadnicze.

Druk cyfrowy realizowany jest zarówno przez drukarnie internetowe, jak i stacjonarne dysponujące elektrofotograficznymi maszynami drukarskimi. Podczas realizacji wydruku wykorzystywane są dane przesyłane bezpośrednio z komputera – klient może osobiście dostarczyć pliki na przenośnych nośnikach bądź przesłać je drogą elektroniczną, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nowoczesna drukarnia chętnie realizuje zlecenia na odległość. Nierzadko odbywa się to znacznie szybciej, aniżeli realizacja zleceń składanych osobiście w siedzibie drukarni.

Druk cyfrowy nie wymaga żadnych form drukarskich i pod wieloma względami przypomina druk laserowy, poza tym zapewnia dobrą jakość wydruku i realizowany jest bardzo szybko. Dlaczego zatem nie wszystkie produkty poligraficzne powstają z wykorzystaniem tej metody? Dlaczego w niektórych przypadkach lepiej sprawdza się offset?

Offset w druku – metoda druku płaskiego

Druk offsetowy odbywa się z wykorzystaniem tradycyjnych metod drukarskich. Oznacza to, że dochodzi do przeniesienia farby z formy drukowej (matrycy) na papier lub inne podłoże. Dużą rolę odgrywa tu pokryty gumą cylinder pośredni, który odpowiada za przeniesienie danego koloru farby z odpowiednim kolorem składowym. Drukiem pokrywa się całe arkusze papieru (lub innego podłoża), a dopiero potem docina do odpowiedniego formatu.

Offset w druku nazywany jest również metodą druku płaskiego. Oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. W trakcie procesu drukowania wykorzystywane jest zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Doskonale sprawdza się na podłożach różnego rodzaju, co jest dużą zaletą druku offsetowego. Poza tym druk ten jest stosunkowo tani i szybki, zwłaszcza jeśli mówimy o dużych nakładach odbitek, o drukowanych hurtowo plakatach, ulotkach czy mapach. Offset w druku nie zostanie wyparty przez druk cyfrowy również dlatego, że świetnie sprawdza się w przypadku wydruków artystycznych. Umożliwia pokazanie bogatej kolorystyki i wielu szczegółów. Maszyny przeznaczone do druku cyfrowego nie zawsze są w stanie sprostać temu zadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.